13.02.2018) Ḫanna Beṯ-Şawoce - nr: 5

This is the Forum for Beth Suryoyo Assyrian

Moderators: Fred Aprim, Webmaster, Hanna Hajjar, George Stifo

13.02.2018) Ḫanna Beṯ-Şawoce - nr: 5

Postby Mtaybono » Mon Feb 12, 2018 6:51 pm

Tomas Čarme ve Mardin Yakubileri ...
5
Eğri oturalım, ama doğruyu söyliyelim, konuşalım ... diye bir deyim, hemen hemen Ortadoğu’nun tüm dillerinde sık kullanılır.
Uzun bir süre bekledim, birileri belki yazar, belki eleştirir, belki bir şeyler ekler,... diye, bekledim. Belli ki, okuyanlar, buraya aktardıklarıma, sunduklarıma,... yabancı gözükmüyor izlenimini bana verdi. Ve çok iyi biliyorum, bu bildiklerimi, burda Face’te onlardan haberdar olan, bilen,... bir sürü insan var... neden tepki göstermiyorlar?
Neden bir sürü!.. En başta geleni de politize olmama ve en son da, ruhbanlarımızın yüzlerce yıl kilise altarından gazladığı “cehennemin ateşinde cayır-cayır yanarsınız!” yalanından korkma var!
Yine tekrarlıyorum, ruhbanın, ruhbanların yalanlarına, kanmayın! Yerine tarihinizi, kültürünüzü, dilinizi, başınıza gelenleri ve gelecekleri öğrenmek için okuyun, okuyun, okuyun ve daima okuyun!
Tarih ve gelecek, küfürle, tükürükle inşa edilmez! Bunu son 50 yılda ne yazık ki Xalaf + Sacido zihniyeti ile denedik, nereye vardığımızı, sanırım anlatmama hiç gerek yok!
Savurduğumuz küfürlerin kadınlarımızı, analarımızı, bacılarımızı,... ne kadar aşağıladığımızın, horladığımızın,... farkında mısınız?
Sevgi ölçümüz devam ediyor ...
Bizi dünyaya getiren kadınlarımıza, dünyanın en ucuz sözcükleri olan “oruspu, kahpe, ţёrre, falёtto, kobo ruẖa, qaẖpo,...”yu, gece-gündüz kullanmakla, yapıştırmakla, uygun görmekle,... onlara olan saygı ve sevgimiz olsa gerek, diye algılıyorum.

Size, uzun bir süreden bu yana, Sözlü Tarih çalıştığımı aktardım. Size bu çalışmadan ara sıra bazı kesitler aktarmaya çalışacağım. Tepkisiz kalmayın, gönlünüzde yatanı buraya sizde aktarın.

Midyat’tan Malak Bësse (1920-2001) amca ile 1993’te yaptığım uzun bir söyleşinin bir kesiti şöyle:
1964’te Kıbrıs olayı nedeniyle büyük bir bela başımızdan gitmiş, ertesi yıl 1965’te Patrik III. Yaˁqub Midyat’a gelmiş, biraz moral bulmuştuk. Bu sıra, Mor Barşawmo Kilisesine bağlı yönetim kurulunda yer alıyordum. Çok iyi anımsıyorum, toplantı gündemimizde iki önemli nokta vardı. Bunlardan biri, kiliseye gelen gelirler ve ikinciside Midyat’ta otel çalıştıran Šamˁunke Bë-Kurke konusu vardı.
İlk konu, Xori Nëˁman’a ruhban olduğu için güvenimiz sonsuzdu. Midyatlıydı, onu iyi tanırdık, bu gelir işlemlerini, kendisi yapardı, defter tutuyordu. Ama sık sık kilisenin “parası yok!” toplantıya gelirdi. Çok iyi biliyorduk, kilisenin geliri vardı, ama nereye akıyordu, bilgimiz yoktu!
Bu yüzden, Xori’den, bu toplantımızda ele alınacak bilgisini vermiştik. Toplantıda, hesap defterini açtı, bir-iki sözcük etti, sonra ağlamaya koyuldu. Ne yapacağımızı bilemedik, konuyu kapatmak zorunda kaldık. Ruhban diye, onu bu halde hiç birimiz görmek istemedi! Ve bir daha konu açılmadı ve sorulmadı!
İkinci konuya geçtiğimizde Šamˁunke Bë-Kurke içeri alındı. Oturdu, onu buraya neden çağırdığımızı anlattık. Tüm yönetim kurulu üyeleri tek-tek ona öğütler vererek, otelinde (randevu gibi) kadın bulundurmamasını, şuna buna peşkeş çektirmemesini, ayıp günah, yazık,... türünden, sonra biz hıristiyanız, böyle bir şeyin ne dinimizde ne de inancımızda yeri yok!.. Söyleyip durduk!
Sıra Xori Nëˁman’a da geldi, o da bir ruhban edasıyla, görüşlerimize katıldı ve dinsel eklemelerle konunun altını kalınca çizmeye çalıştı. Herkes öğüdünü ilettikten sonra otelci Šamˁunke Bë-Kurke’nin ne diğeceğini bekledi. Yani bu kadın çalıştırma, getirme,... olayını bir an önce sonlandırma isteğimiz vardı. Çok ayıp bir şeydi Midyat için, biz hıristiyanlar için!
Šamˁunke Bë-Kurke söz aldı, şöyle dedi: Yaho bu benim geçim ekmeğim, bana başka bir iş bulun yarın oteli kapatacağım! Sonra, gettirdiğim kadınlar arasında, Midyatlı ya da Süryani, hıristiyan varsa, size haklısınız diyecektim, tümü dışardan geliyor.
Sonra, hepinizden öğüt dinledim, bizim “baba Xori’den” bunu hiç beklemiyordum!.. Burdan büyük kentlere diğer ruhbanlarla gönderdiği Süryani kadın ve kızları nereye yolladığını, bileniniz var mı?
Bunu söyleyince tüm yönetim kurulu üyeleri, onu ağır sözcüklerle azarladık, ruhbana böyle yakıştırmaları çok ağır bulmuştuk.
Šamˁunke Bë-Kurke sonunda şunu iletti: Bana inanmaya bilirsiniz, haklısınız, eğer uygun bulursanız gelecek toplantınıza, bu işin tanığı olan Mardinli muẖallemi müslüman şoför Kamal Čočo’yu getireceğim, konuyu size daha geniş o anlatsın. Ben şu an ayrılmak zorundayım, bana bilgi verin, eğer gelmesini istiyorsanız, haydi Fušun bë šlomo!

Kaynak:Ḫanna Beṯ-Şawoce
https://www.facebook.com/groups/1578761 ... 599207537/
Mtaybono

Return to Main Forum